Την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε από μαθητές και μαθήτριες τμημάτων της Β΄ Λυκείου, δράση για την Παγκόσμια Ημέρα κατά του AIDS.

Οι μαθητές έφτιαξαν και φόρεσαν το σύμβολο ενάντια στην ασθένεια του AIDS, την κόκκινη κορδέλα, διαδίδοντας και ευαισθητοποιώντας στο διάλειμμα και υπόλοιπους μαθητές και μαθήτριες του σχολείου που ζήτησαν να συμμετέχουν κι αυτοί στη δράση. Οι μαθητές και οι μαθήτριες συμμετείχαν με ενθουσιασμό ζητώντας το μήνυμά τους να διαδοθεί και μέσω της ιστοσελίδας του σχολείου. Η δράση συνοδεύτηκε από ενημέρωση σχετικά με τoν ιό HIV (τρόποι μετάδοσης, διάγνωση, συμπτωματολογία, στάδια ασθένειας κ.ά.). Τη δράση επιμελήθηκε και πραγματοποίησε η καθηγήτρια Κωνσταντοπούλου Ελένη (Χημικός-Υποδιευθύντρια) και εντάχθηκε στην ενότητα «AIDS» στο αντίστοιχο μάθημα της Βιολογίας της Β΄ Λυκείου.